Assassin’s Creed Liberation HD İnceleme

2014-01-15_00002

Herkese merhabalar. Uzun bir süredir incelemelere ara vermiştim. Dün yani 15.01.2014 tarihinde çıkan Assassin’s Creed Liberation HD oyununu alma fırsatım oldu. Dedim madem aldım birde inceleme yazısı yazayım.

2014-01-15_00001

Daha önceki yıllarda çıkıp günümüz teknolojilerince tekrar uyarlanan efsanevi yapımlar yavaş yavaş artıyor.  AnvilNext oyun motoru ile geliştirilen Assassin’s Creed Liberation HD geliştiriciliğini Ubisoft Sofia‘nın yaptığı ve Ubisoft tarafından dağıtılıyor. Gerçi Assassin’s Creed Liberation çıkalı ciddi bir zaman olmadı. 2012 yılının Ekim ayında PS Vita için çıkan Assassin’s Creed Liberation PC, Xbox 360 ve Playstation 3 için raflardaki yerini aldı.

2014-01-15_00003

Karşınızda serinin ilk kadın karakteri Aveline
Oyun Assassin’s Creed 3 ile paralel olarak 1765 ile 1777 yılları arasında New Orleans şehrinde geçiyor. Serinin ilk kadın kahramanı olan Aveline, Afrikalı ve Fransız karışımlı kökene sahip. Hazır karakterimize değinmişken kadın bir karakterin ne gibi farklılıkları olduğuna biraz daha detaylı değinelim.
2014-01-15_00004
Üçü bir yerde
Oyunda karakterimiz 3 farklı kılığa bürünebiliyor. İster köle görünümlü fakir bir işçi gibi, ister zengin ve alımlı lady gibi, isterse bütün iştihamı ile suikastçı olarak oynayabiliyorsunuz. Kıyafetlerimizi soyunma odalarından değiştirebiliyoruz ve yine 500 altın karşılığında bu odaları satın alabiliyoruz. Tabi ki her elbisenin birinin farklı yetenekleri ve dez avantajları var. Ayrıca arama seviyeleri giydiğimiz elbiselere göre belirlenmiyor. Örneğin suikastçı olarak aranma seviyeniz yüksek ise hemen bir soyunma odasına girip kılık değiştirerek hiç birşey olmamış gibi dolaşabiliyorsunuz.
2014-01-15_00008
Lady Aveline
Alımlı, bakımlı, kadınsı, çekici ve suikastçı. Daha önce bahsettiğim gibi her elbisenin avantajı ve dez avantajı var. Lady olarak oynarken erkekleri etkileyip peşimizden gelmelerini sağlayabiliyoruz. Örneğin bir mekana girmemiz gerekiyor ama nöbetçi var. Hemen karşısına geçiyor ve iki gülülücük ve etkileyici bir bakış attıkmı hemen peşimize takılıveriyorlar. Peşimize takılan nöbetçiyi tenha bir kenara geçip boynunu nazikçe kırarak yolumuza devam edebiliyoruz. Diğer bir artısıda gurup olarak bekleyen nöbetçilere rüşvet vererek geçiş sağlayabiliyoruz. E tabi bu iki güzel özelliğin yanında silah taşıyamıyor, yüksek yerlere tırmanamıyor ve sadece yumruk ile kendini savunuyor. Ha tabi sadece nöbetçileri değil halk arasında gezerken peşinize sürüsü ile sakallı bıyıklı abazalarda takılabilir. Aman ha dikkat edin :)
2014-01-15_00015
Köle Aveline
Aslında dikret köle demek pek doğru değil. İşçi de denilebilir. Alt kademe, fakir, zeki ve suiksatçi bir karakter. Bu elbiseyi giyip sokaklara çıktığımızda, işçi takliti yapıp yerden kutuları alarak nöbetçileri rahatlıkla geçebiliyoruz. Duvarlara ve yüksek mekanlara tırmanabiliyor, hafif silahlar kullanabiliyor ve aksiyonun dibine vurabiliyoruz. Benim gördüğüm kadarı ile bu karakterin en büyük dezavantajı sosyetik mekanlara giriş yapamıyor. Daha doğrusu oldukça zorlu oluyor. Büyük asker gruplarına yakalanmadığınız mühletçe kendinizi rahat bir şekilde savunabilirsiniz.
2014-01-15_00023
Suikastçi Aveline
İşte bütün iştihamı ile suikastçilerin en güzeli karşınızda. Bu üç resmi size tek tek gösterip bunların tek bir kişi olduğuna inandırabilirmiydim acaba ? Sanırım inandıramazdım. Ama evet bu üç karakter tek bir kişi.
Suikastçi olarak oynarken hızlı, çevik, saldırgan, her boyuttaki birlik ile baş edebilecek bir karakterimiz oluyor. Ancak tespit edilmesi en kolay karakter olduğunu da belirtmek isterim. Suikastçi olarak en rahat çatılarda rahat edersiniz. Aksi halde yakalanmanız an meselesi olacaktır.
2014-01-15_00026
Özel bir kadın zehirli yetenekler
Oyunda farklı olarak gördüğüm tek silah zehirli dartlar. Dartların menzili doğal olarak uzun olmasa da sessiz ve etkili bir silah. Ayrıca dart atarken gizliliği korumamız gereken durumlarda samanlık içine saklanıp hiç bir şekilde görünmeden ve fark edilmeden kurbanlarımızı avlayabiliyoruz.
2014-01-15_00030
Avladığımız tek canlı insan değil
Evet oyunda sadece insan avlamıyoruz. Assassin’s Creed 3‘te olduğu gibi bu oyunda da yabani hayvanların saldırısına uğrayabiliyor, yada biz onları avlayabiliyoruz. Avcılık olayının hoşuma giden kısmı hayvan ile dövüşürken sabit bir komut yok. Dövüş esnasında basmamız gereken butonlar rastgele ve anlık olarak kısa süreliğine ekranda görünüyor. Buda basit bir avı olayı tek düze olmaktan çıkarıp heyecan katıyor.
2014-01-15_00032
Bir görev buldum kimindir ? Sahibi yoksa benimdir
Ubisoft artık hikayeymiş senaryoymuş pek kasmıyor nedense. Yine bu oyunda da senaryo görev mantığının üzerinde durulmamış ne yazık ki. Oyunda ki görevelrimizi abuk sabuk yerlere gizlenen parşomen görünümlü, kimin yazdığını bilmediğim kağıt parçalarından ve mavi top şeklindeki yerlerden alıyoruz. Sanırım bu da Vita portu olduğu için yapıldı.
2014-01-15_00029
Standart oynanış sıradaışı karakter
Oyunda standart oynanış hakim ancak mavi topların oyunun ciddiyetini oldukça bozduğunu düşünüyorum. Gideceğiniz yerleri mavi topmu desem bulut mu desem işaret mi desem artık adını siz koyun ama ben yine top diyeceğim, topla gösteren o iaşeretler sanki oyuncuyu aptal yerine koyuyormuş hissi veriyor. Bırak kardeşim kaybolursam kaybolurum niye yolu gösteriyorsun. Tamam Vita için rahat olabilir belki ama PC ve diğer konsollarda çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bazı labirent yada karışık yerlerde kartal gözü yeteneğimizi açarak nereye gitmemiz gerektiğini göstermesi de ayrı bir sıkıcı noktası. Yani utanmasalar gelip klavyeyi biz kullanalım sen sadece fareyle oyna daha rahat edersin diyecekler.
2014-01-15_00007
AnvilNext’in gücü adına !
Yavaş yavaş incelememizi bitirirken sistem gereksinimlerine de değinelim. Oyun Steam üzrinden 19.99$ üzerinden satılıyor. AnvilNext oyun motoru kullanılan yapımın minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine bakalım.
Minimum Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 / 8.1
İşlemci: Intel Core i3 2105 @ 3.1 GHz yada AMD Phenom 2 X4 955 @ 3.2GHz
Ram: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8800GT yada AMD Radeon HD4870 (512MB VRAM & Shader Model 4.0)
Hard Disk: 3500 MB disk alanı
Önerilen Sistem Gereksinimleri:
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 / 8.1
İşlemci: Intel Core i5 2400S @ 2.5 GHz yada AMD FX 4100 @ 3,6 GHz or better
Ram: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 570 yada AMD Radeon HD7870 (1250MB VRAM & Shader Model 5.0)
Hard Disk: 3500 MB disk alanı
:: Assassin’s Creed Liberation HD yapımını beğendiniz mi ?
Content Protection by DMCA.com

Bu haberlerde ilginizi çekebilir...

1 yanıt

  1. Maash diyor ki:

    Süper oyun, incelemede öyle.

    Bitirdim bu arada .d

Bir Cevap Yazın